Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia.

Po raz pierwszy obchodzono ten dzień w roku 1995. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Co roku przyznawany jest tytuł Światowej Stolicy Książki jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Pierwszym miastem, które ten zaszczytny tytuł otrzymało był Madryt. Światową Stolicą Książki w 2024 roku został mianowany francuski Strasburg. W tym dniu w bibliotekach, księgarniach odbywają się różne uroczystości: spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

 W roku 2024, święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”. Co roku Dzień Książki staje się okazją do dyskusji na temat roli książki w życiu każdego człowieka, nie tylko jako źródła wiedzy, wartości, zasad, norm, ale także ogromnej skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej. Taki dzień nie może się obyć bez czytania.

 W ramach obchodów Światowego Dnia Książki nasze przedszkolaki także uczestniczyły w czytaniu. Była to książeczka ,,Baśnie i legendy polskie”. Dzieci poznawały legendę o smoku wawelskim, legendę o złotej kaczce oraz bajkę o rybaku i złotej rybce. Maluszki natomiast wysłuchały opowiadania o ulubionym żółwiku-Franklinie.

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu przede wszystkim promowanie czytania dla najmłodszych, ponieważ czytanie, jest bardzo ważne dla ich rozwoju. Poprzez czytanie dzieci doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie. Czytanie uczy koncentracji i pomaga w zdobywaniu niezwykle ważnej umiejętności - słuchania.

Drodzy Rodzice! Wasze dziecko potrzebuje Was! Wybierzmy więc czytanie!

 

Od 1999 roku, dokładnie od października, corocznie celebrowany jest ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Miesiąc ten obchodzony jest w celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka zorganizowała akcję szkolną dla wszystkich chętnych uczniów, rodziców oraz nauczycieli „Podaruj książkę bibliotece”. Akcja, której zasadniczym celem było wzbogacenie księgozbioru szkolnej biblioteki  oraz rozwój czytelnictwa w naszej szkole polegała na przyniesieniu do biblioteki książek, które nie są już czytane w domu rodzinnym , a mogą sprawić radość nowym czytelnikom, gdyż mówiąc słowami pisarza “za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy.”(“Cień wiatru”, C.Ruiz Zafón) Do akcji zorganizowanej przez bibliotekę szkolną dołączył samorząd szkolny wraz z opiekunem. Podczas kilku tygodni zebrano ponad 150 książek dla dzieci i młodzieży .Były wśród nich bajki, legendy, poezja dla dzieci, powieści literackie z dziedziny kryminału, fantastyki, przygody, słowniki, encyklopedie dla dzieci…

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję rodzicom, uczniom, uczennicom i nauczycielom. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom, dzięki temu podarowane egzemplarze otrzymają  drugie życie, bo przecież „książka czytana żyje dłużej!” Cieszymy się, że są osoby, dla których nasz księgozbiór nie jest obojętny i potrafią podzielić się tym, co posiadają.                                                                                                                                                     

                                                                                                                                  Agata S.

 

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.06.2023 r. został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy „Najaktywniej Czytający Trzecioklasista”, którego organizatorami była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu i biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu.

Konkurs czytelniczy miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, kształtowanie nawyku systematycznego czytania oraz promocję księgozbiorów bibliotek szkolnych. W roku szkolnym 2022/23 najlepsza w czytaniu w całym powiecie lublinieckim okazała się nasza uczennica- Aleksandra  Ślęzok, która zajęła I miejsce .

Ola zdeklasowała wszystkich uczestników w konkursie, ponieważ na swoim koncie bibliotecznym posiadała ponad dwieście przeczytanych książek. To imponujący wynik. Gratulujemy uczestniczce zwycięstwa i  wysokiej kultury czytelniczej ,  życzymy powodzenia  w zdobywaniu kolejnych stopni sprawności czytelniczych!

Jest to kolejny sukces naszej placówki .W tym konkursie już wielokrotnie I miejsce zajmowały nasze uczennice, tak było w roku 2013/14, 2017/2018, 2021/22.

Pamiętajmy, że czytanie przynosi wiele korzyści: wzbogaca słownictwo, pogłębia wiedzę, porusza wyobraźnię, wspomaga uwagę, koncentrację, spostrzeganie i poprawia pamięć, a nawet rozwija empatię. Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, co ważne zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów oraz chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury. Zatem powodów, dla których warto czytać jest tyle, ile dobrych książek. Słowa poety i dramatopisarza Jarosława Iwaszkiewicza, który twierdził, że „czytanie to odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy cudzych słów” są idealnym potwierdzeniem, że rzeczywiście „CZYTANIE wzbogaca”.

 

                                                                                                                                                                 Agata S.

 

 

W dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, dnia 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Baśnie H. Ch. Andersena to klasyka literatury dla dzieci, to uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto je czytać naszym dzieciom. Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych na całym świecie.
Z tej okazji nasze przedszkolaki wysłuchały baśni: Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Dzielny ołowiany żołnierzyk.  Przedszkolaki z zadowoleniem słuchały baśni, oglądały obrazki i zadawały pytania związane z tekstem.

Pamiętajmy, że czytanie dzieciom nie tylko wzbogaca zasób słów, ale także stwarza okazję do formułowania i wyrażania własnych myśli, dzięki czemu dziecko osiąga swobodę w myśleniu i w mówieniu. Podczas czytania książek dziecko poznaje całą gamę uczuć, uczy się jak te uczucia nazywać, jednocześnie dowiaduje się, jak można je wyrażać. Poznaje różnych bohaterów, którzy występują w książkach i przekonuje się, że jego problemy nie są odosobnione – że inni też przeżywają smutki i cierpienia, że się boją, złoszczą, czują zazdrość, gniew czy wstyd. Z książek płynie wszakże ogólna wiedza o życiu.

Wielka Liga Czytelników w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do corocznego Konkursu Ogólnopolskiego Wielka Liga Czytelników edycja 2022/23.Liczba szkół biorących udział w projekcje wciąż wzrasta, w poprzedniej edycji ogólnopolskiego konkursu wzięło udział ponad 20 000 uczniów! To dobra wiadomość bo oznacza, że trend spadkowy został powstrzymany i czytelnictwo wróciło do poziomu sprzed pandemii. 

,,VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Projekt Wielka Liga Czytelników to interesujące i sprawdzone przedsięwzięcie. Doskonale wpisuje się w realizację podstawy programowej szkół,  skutecznie oddziałuje  na szeroko pojęty rozwój  poprzez kształtowanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia w szkole.

Nasze uczennice: Marta Malcher, Blanka Brzęczek oraz Kamila Zok pomyślnie zaliczyły dwa etapy konkursu. W finale Mistrzostw Powiatu drużyna zdobyła 151 punktów, tym samym zdobywając tytuł I Wicemistrza Powiatu. Do ogólnej liczby punktów uprawniającej do uczestnictwa w finale wojewódzkim zabrakło tylko dwóch punktów. Niemniej jednak zdobycie tytułu I Wicemistrza Powiatu to wynik satysfakcjonujący.

Ten sukces był możliwy tylko dzięki zaangażowaniu naszych ambitnych uczennic w czytelnictwo wyznaczonych przez organizatora konkursu wielu różnorodnych pozycji książkowych.

Ze swojej strony oraz strony naszej placówki składam podziękowanie za włożony trud oraz za prezentowanie i promocję  naszej szkoły na forum całego naszego regionu.

W  roku szkolnym 2021/22 nasza uczennica Ania Hucz została zwyciężczynią w Konkursie Powiatowym Najaktywniej Czytający Trzecioklasista - edycja 2022. Na swoim koncie bibliotecznym od miesiąca września 2021 do końca maja 2022 roku przeczytała największą liczbę książek ze wszystkich uczniów klas trzecich zgłoszonych do konkursu przez nauczycieli bibliotekarzy w powiecie lublinieckim.

Organizatorami konkursu była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu oraz biblioteka Szkoły Podstawowej nr1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu. Celami konkursu Najaktywniej Czytający Trzecioklasista było:

1.

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

2.

Kształtowanie nawyku systematycznego czytania.

3.

Promocja księgozbiorów bibliotek szkolnych.

 

Konkursy czytelnicze są sprawdzonym  sposobem  na zainteresowanie dzieci książką, rozbudzenie w nich potrzeby czytania i wychowanie młodych czytelników. Dzieci, które dużo, chętnie i sprawnie czytają lepiej radzą sobie z nauką i  z wyzwaniami życia. Proces czytania jest podstawowym narzędziem myślenia  i zdobywania wiedzy. Bez tej umiejętności nie można odnieść sukcesu w szkole, dlatego też  we wszystkich systemach edukacyjnych kładzie się duży nacisk na naukę czytania. Zatem jeśli chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na ludzi wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych to powinniśmy je wychowywać  w miłości do książek.

Gratulujemy serdecznie i życzymy, by zapał do czytania nigdy nie osłabł.

Wyniki konkursu zamieszczone zostały na stronie internetowej PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu.

                                                                                                   

                                                                                                        Agata S.

Pierwszaki w akcji... czytania książek 

  W bieżącym roku szkolnym, nasze pierwszaki - klasa 1 a i 1 b otrzymały w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Mała Książka – Wielki Człowiek książkowe Wyprawki Czytelnicze, w której znajdowały się:
  -,,Książka  „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke- twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
-Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji”
 Głównym celem kampanii społecznej jest zachęcenie do codziennego, wspólnego czytania książek z dzieckiem oraz uświadomienie rodzicom jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa literatura. Kampania ma za zadanie przekonać dorosłych, że wspólne czytanie książek w domu pomaga dzieciom w nazywaniu emocji,