W dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, dnia 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Baśnie H. Ch. Andersena to klasyka literatury dla dzieci, to uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto je czytać naszym dzieciom. Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych na całym świecie.
Z tej okazji nasze przedszkolaki wysłuchały baśni: Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Dzielny ołowiany żołnierzyk.  Przedszkolaki z zadowoleniem słuchały baśni, oglądały obrazki i zadawały pytania związane z tekstem.

Pamiętajmy, że czytanie dzieciom nie tylko wzbogaca zasób słów, ale także stwarza okazję do formułowania i wyrażania własnych myśli, dzięki czemu dziecko osiąga swobodę w myśleniu i w mówieniu. Podczas czytania książek dziecko poznaje całą gamę uczuć, uczy się jak te uczucia nazywać, jednocześnie dowiaduje się, jak można je wyrażać. Poznaje różnych bohaterów, którzy występują w książkach i przekonuje się, że jego problemy nie są odosobnione – że inni też przeżywają smutki i cierpienia, że się boją, złoszczą, czują zazdrość, gniew czy wstyd. Z książek płynie wszakże ogólna wiedza o życiu.