22 kwietnia jest Światowym Dniem Ziemi. Aby dbać o Ziemię nie trzeba wielkich akcji czy ogromnych przedsięwzięć. Wystarczy dbać o środowisko w swoim domu, w swojej miejscowości czy gminie.

Aby poszerzyć wiedzę uczniów na temat ochrony środowiska, w naszej szkole postanowiliśmy uczcić Dzień Ziemi organizując „Tydzień dla Ziemi” który trwał od 22 do 26 kwietnia 2024 r.

Tydzień dla Ziemi rozpoczęło spotkanie uczniów klas V - VIII z Wójtem Gminy Boronów Krzysztofem Bełkotem w dniu 22 kwietnia 2024 r.

Młodzież dowiedziała się o segregacji odpadów w gminie, o realizowanych programach ochrony powietrza a także o planach dalszej rozbudowy parku rekreacyjnego w Boronowie.

W czasie całego tygodnia, na lekcjach różnych przedmiotów oraz na godzinach wychowawczych, we wszystkich klasach, omawiane były tematy związane z ochroną przyrody, działaniami, jakie każdy może podjąć aby chronić środowisko, zagrożeniami dla człowieka i przyrody jakie niesie brak dbałości o środowisko naturalne. W „Tygodniu dla Ziemi” ogłoszono także konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Smog – przyczyny i skutki”

29 kwietnia odbyło się podsumowanie Tygodnia dla Ziemi”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VIII, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Boronów, pan Krzysztof Bełkot oraz pani  Dorota Wilczek z działu ochrony środowiska i pozyskiwania środków pozabudżetowych w Gminie Boronów.

Ogłoszono wyniki konkursu na plakat „Smog – przyczyny i skutki”.

Na konkurs wpłynęło łącznie 12 prac.

W kategorii klas V – VI nagrody przyznano:

I miejsce – Zuzanna Musiał

II miejsce – Cyprian Leśniowski oraz Marlena Sojka

III miejsce – Lena Wolniak

W kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Emil Świerc

II miejsce – Kaja Kandora

Przyznano także wyróżnienia dla:

Igi Brylskiej, Klary Stach i Laury Pająk.

 

Następnie uczniowie klasy VIII zaprezentowali część artystyczną złożoną z krótkich informacji na temat zagrożeń cywilizacyjnych dla środowiska oraz przedstawienia pt. "Mały Książę i ekologia”.