Jak wynika z badań, 30% uczniów w szkołach korzysta ze zwolnienia z wychowania fizycznego, a w Polsce występuje problem z nadmiarem wystawiania takich zwolnień1. Od kilku lat media mówią o tym, że dzieci rezygnują z WF-u między innymi dlatego, że czują niechęć przed lekcją, stresują się, bo nie potrafią wykonać pewnych ćwiczeń. Lekarze natomiast biją na alarm, że rośnie odsetek otyłości wśród dzieci i młodzieży. Czy jest inny sposób, aby przekonać dzieci do sportu?

W 2022 roku WHO podało, że dzieci w Polsce są tymi, które tyją najszybciej w Europie2. Kluczowe w leczeniu otyłości są aktywność fizyczna oraz żywienie. Dlatego już od jedenastu lat Fundacja Zwalcz Nudę organizuje Narodowy Dzień Sportu - wydarzenie, w ramach którego  odbywają się setki wydarzeń sportowych w całej Polsce. Ideą kampanii nie jest zmuszenie dzieci czy młodzieży do ćwiczeń narzuconych z góry, ale wolny wybór. Wśród dziesiątej dyscyplin każdy może znaleźć coś dla siebie - są sporty zespołowe, proste zajęcia czy mniej znane dyscypliny. W tym roku odbędzie się już 11. edycja Narodowego Dnia Sportu, a organizatorzy właśnie zbierają zgłoszenia od punktów sportowych, które w ramach Narodowego Dnia Sportu chcą zachęcać do aktywności fizycznej wszystkich Polaków. Aby zostać partnerem akcji wystarczy zorganizować u siebie w placówce bezpłatny trening i zgłosić to na formularzu Fundacji Zwalcz Nudę - organizatorowi kampanii. W tym roku Narodowy Dzień Sportu odbędzie się 17 września.

 

--------------------------------

1https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/minister-sportu-30-proc-polskich-dzieci-korzysta-ze-zwolnien-lekarskich-z-wf-cos

2https://noizz.pl/spoleczenstwo/otylosc-dzieci-w-polsce-raport-who/f84tkfp