Profilaktyka uzależnień
W obecnych, trudnych czasach, to co kojarzy nam się ze słowem profilaktyka, to dbanie o zdrowie rozumiane, jako zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii/pandemii. Nie należy jednak zapominać, że profilaktyka obejmuje także obszary zdrowia związane ze stosowaniem używek. Profilaktyka jest niczym innym, jak nauką takiego funkcjonowania, by dzieci i młodzież były świadome zagrożeń oraz wiedziały w jaki sposób ich unikać. Działania te mają bowiem na celu zapobieganie pojawianiu się lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska, czy na przykład uzależnienia. W profilaktyce niezwykle istotne jest, by budować taką świadomość dzieci i młodzieży, która pozwoli im szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania u rodziców, osób dorosłych, doświadczonych, nie zaś wśród rówieśników, którzy nie dysponują odpowiednią wiedzą.
 
Ważną częścią działań profilaktycznych jest wychowywanie dzieci do wartości. Należy aktywnie wspierać dziecko w budowaniu własnego poczucia wartości i wspierać w radzeniu sobie z trudnościami.
 
- Dziecko świadome, że ma się do kogo zwrócić w momencie doświadczania trudności, nie będzie szukało rozwiązania swoich problemów w działaniach zagrażających jego zdrowiu.
 
- Istotne jest ograniczanie czynników ryzyka, które mogą wpływać na chęć podejmowania działań szkodliwych – monitorowanie funkcjonowania, relacji rówieśniczych, znajomości internetowych.
 
- Dbanie o czynniki chroniące, nauka zdrowego stylu życia. Prowadzenie w rodzinie działań prozdrowotnych, utrwalających zdrowe nawyki i zdrowy styl życia.
 
Profilaktyka, czyli zapobieganie jest najskuteczniejszą formą walki z zagrożeniami, w tym z zagrożeniami uzależnieniami. Każdy przecież zna powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Każdy z nas także wie, jak słuszne jest to podejście.
 
Profilaktyka uzależnień ma na celu minimalizowanie ryzyka używania substancji psychoaktywnych. Istotnym czynnikiem jest tutaj dbanie o jak najpóźniejszą inicjację. Im później młody człowiek ma styczność z pierwszym papierosem, alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi, tym większe prawdopodobieństwo, że zdobędzie wystarczającą wiedzę i świadomość ryzyka łączącego się ze stosowaniem wyżej wymienionych substancji. Istotnym jest, świadomość że człowiek, młody człowiek z adekwatnym poczuciem własnej wartości i poczuciem wsparcia ze strony bliskich mu osób, będzie miał siłę i odwagę odmówić w sytuacji zagrożenia. Będzie w stanie sprzeciwić się i manifestować swoje przekonania, w których nie ma miejsca na stosowanie substancji szkodliwych, zagrażających zdrowiu i życiu. Gdyż życie i zdrowie mamy jedno, więc musimy o nie dbać, by cieszyć się nimi jak najdłużej.